Devlet Memuru Amirin verdiği her emri yapmak zorunda mı?

Devlet memuru kanunda yazılan görevi yapmak zorundadır.  Bu görevini yapar iken genel olarak amir tarafından verilen ve işbölümü ile paylaştırılan görevler yapılır. Kimin ne iş yapacağı genel olarak bellidir.  Fakat;

Amirin verdiği emir eğer suç teşkil ediyorsa hiçbir suretti yerine getirilmez. Yerine getirildiği takdirde hem yerine getiren, hem de emri veren sorumluluktan kurtulamazlar.

Devlet memurluğunda bazı yanlış anlaşılma vardır ki eğer amir verdiği emri yazılı olarak verirse her surette yapılmalıdır gibi, eğer verilen emir suç teşkil ederse yazılı emir dahi verilse yapılmaz. Yapanda yaptıranda cezai sorumluluktan kaçamazlar.

Atıyorum amir emrindeki memura bir kişiye hakaret etmesi veya dövmesi yönünde emir vermesi halinde bunu yazılı dahi istese kesinlikle yapılmaz, çünkü hakaret ve darp ceza yasamızda suçtur.

Ceza yasasının 24.maddesinde ise Eğer Emrin, hukuka uygunluğunun denetlenmesinin kanun tarafından engellendiği hallerde, yerine getirilmesinden emri veren sorumlu olur.

www.onedirbunedir.com

Yorum yapın