Editörden; Kpss sonucuna göre memur alımı

Geçen günlerde kulağıma takılan bir konu oldukça ilgimi çekti. İlgimi çektiği gibide çok içim yandı.

KPSS’yi kazanmak için 70 ve üzeri puan alınması gerektiğini zannediyordum.

Fakat işin aslı öyle değilmiş KPSS’de kazanmak veya kaybetmek gibi bir puan sınırı yokmuş diyebilirim. Diyebilirim çünkü bazı kurumlar KPSS’den sonra mülakaat yaparken veya ayrı bir yazılı sınav yaparken KPSS sınavında alınan puanın ne kadar olması gerektiğini kendileri belirleyebiliyorlarmış.
Yani şart olarak KPSS’den en az 50 puan alması gerekir diyebiliyorlarmış veya KPSS’den en az 80 puan alması gerekir diyebiliyorlarmış.

İşte yukarda izah ettiğim durumdan anlaşılıyorki devlet inisiyatifi kurumlara bırakmış,
burada ne olur, şimdi KPSS’ye girenlerin aşağı yukarı %90’ı 50 puanın üzerinde alıyor, diğer %10’luk kısımı oluşturanlar ise ya sınava girmeyenler veya sınavı yarıda terkedenler veya sınava hobi diye girenlerden oluşmaktadır. O zaman KPSS neden yapılmaktadır, bu sınavın yapılma amacı nerede kalmaktadır.

Alt sınırı 50 veya 60 diye ilan eden kurumlar, sizin alt sınırı bu kadar düşük tutmanızdaki amaç nedir, neden bu kadar aşağı sınırda tutarsınız? Eğer bir kurum tabanı aşağıya çekiyorsa bunun tek nedeni olmalıdır bu nedende şudur;

DevamıEditörden; Kpss sonucuna göre memur alımı

Futbol ve Seyirci

Futbol Ülkemizde olduğu gibi dünyada da en önemli ve en çok sevilen spor dalıdır.
Futbol’un tarihi çok eskilere kadar dayanmaktadır. Belkide geçmişi sebebi ile bu kadar çok seven bir gurubu ve fanatik tabir edilen futbolu aşırı seven taraftarlara sahiptir.
Aşağı yukarı futbolun oynandığı tüm ülkelerde bir futbol takımı taraftarı olmayan kişi yok gibidir. Bunlar Futbolu aşırı seven hatta hayatının bir parçası olan kişiler, Maçları sürekli takip eden taraftarlar, sadece önemli maçları seyreder taraftarlar ve hiç futbolu izlemesede bir takım tutan taraftarlar olarak ayırmak mümkündür.
Futbol seyircisi ile güzeldir. Seyirci sesinin olmadığı bir futbol karşılaşması düşünülemez. Bu nedenledirki seyircisiz maç yapılması takımlara karşı bir cezadır.

DevamıFutbol ve Seyirci

HSYK (HAKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU) NE ŞEKİLDE SEÇİLMELİDİR?

Bilindiği Üzere HSYK’nın temel görevi adındanda anlaşılacağı üzere Hakimler ve Savcılar ile ilgili gerekli atamaları, görevleri bazı disiplin işlemlerini vs. gibi görevleri yapmaktır.

Bu kurul diğer kurumlarda başka isimler altında oluşturulan kurullar ile aşağı yukarı yaptıkları iş ve görevleri açısından büyük benzerlikler göstermektedir.

Gelgelelimki ülke gündemine bu denli oturan başka kurumlara ait birbaşka kurul daha yoktur.
Bu kurul bir Danıştay gibi halkı direk olarak ilgilendiren konulara bakmazlar aldıkları kararlar sadece Hakimler ve Savcıları ilgilendirir. Ancak aldığı kararlar çok dolaylı bir şekilde halkın tamamını demiyorum bir kısmını ilgilendirebilir.

Ülkemizin en kutsal görevlerini yapmakta olan Hakimler ve Savcılarımız görevlerinde hem adil hem dürüst şekilde davranırlar ve ben öyle olduğundan eminim.
Şahsımca toplumun güven bakımından yaptıkları görev nedeniyle en adil ve dürüst kesimidir. Arada sırada haberlerde bazı tasvip edilmeyecek çok az sayıda davranışlarla karşılaşsak isekde sayıya vurduğumuz zaman binde birlere bile varmayacak kadar düşük orandadır ki bu her kurumda her toplumda çıkabilir.

DevamıHSYK (HAKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU) NE ŞEKİLDE SEÇİLMELİDİR?

ENFLASYON ORANI NASIL BELİRLENMELİ?

Ülkemizde enflasyon oranlarının belirlenmesinde çok büyük yanlışlıklar yapılmaktadır.
Bir ülkenin enflasyon oranın belirlenmesinde kesinlikle bazı kıstasların alınması şarttır.
Özellikle enflasyon belirlenirken aşağıda belirtmiş olduğum hususlara dikkat edilmesi gereklidir;

1-Ülkedeki tüm halkın(zengin,fakir) kullandığı ve ihtiyacı olan ve günlük ve aylık olarak eve giren malzemelerin belirlenmesi gerekir.
2-Gün içinde ay içinde veya 3 ayda bir her eve giren alınan malzemeler dikkate alınmalıdır. 10 yılda bir alınan veya 20 yılda bir alınan mallar veya malzemeler kesinlikle enflasyonda dikkate alınmamalıdır.
3-Zaruri ihtiyaç için gerekli malzemeler yönünden kıstas alınmalıdır. Mesela Çay, Şeker, Temizlik Malzemesi, Yol ücreti, vs.

DevamıENFLASYON ORANI NASIL BELİRLENMELİ?

BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Belediye Başkanlığı ülkelerinden vazgeçilmezlerinden birisidir. Siyasi İktidara bağlı olarak seçilen belediye başkanlığı illerin, ilçelerin ve kazaların gelişmesi açısından son derece önemli bir kurumdur.
Gelgelelimki belediye başkanlığı neden siyasi parti aracılığı ile seçimle işbaşına gelmektedir? Daha başka bir şekilde belediye başkanı seçilemezmi? Belediye başkanının bir partisi olmak zorundamı? İşte bu gibi sorulara farklı cevaplar verilebilir tabiki;

Ülkemizde belediye başkanlığı yapılan seçim sonucunda göreve gelmektedir. Bağımsız adaylar ise siyasi partiyi arkasına alan adaylara nazaran şansı çok az olmaktadır.

Acaba Belediye Başkanlarının herhangi bir partiye mensup olmaksızın gelse ne olur? Bunun sakıncası veya sakıncaları ne olabilir?

DevamıBELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Exit mobile version